A Nagyiváni Hagyományőrző Néptánccsoport 1999-ben alakult. Tagjai középiskolás és főiskolás korú fiatalok (18 fő). Utánpótlás csoportunk tagjai az általános iskola tanulói közül kerülnek be a csoportba (40 fő). Főként a környékbeli falvakba, városokba kapunk fellépési lehetőségeket. Támogatóink a helyi Önkormányzat, helyi vállalkozók és a szülők. Minden pályázati lehetőséget kihasználunk annak érdekében, hogy bővüljön eszközellátottságunk és a gyermekek ismerete a táncok terén. Kapcsolatunk van egy Majlátfalvi román csoporttal, akiknél 2004-ben vendégcsoportként szerepeltünk. 2003-ban a Debreceni Népi Együttes művészeti vezetői (Hercz Beáta- Hercz Vilmos) megkoreografálta saját falunk táncát, a Nagyiváni táncot.
2005-ben a Polgári Kistérségi Fesztiválon II. helyezést értünk el a Nagyiváni táncunkkal.
2006-ban Jászfényszarun, a Jász Fesztiválon dícséretett kapott a csoport ugyanezért a tánc koreográfiáért.
2008 júniusában az Abádszalóki Ki Mit Tudon tánc kategóriában I. helyezést ért el a csoportunk, majd augusztus 20-án a Debreceni Virágkarnevál felvonulására is meghívást kaptunk, ahol jól szerepeltünk.
Idén augusztus 20-én ismét részt vettünk a Debreceni Virágkarneválon, ahol virágkompozíciót kisértünk.
Ugyanebben az évben Lengyelországban Lublin városában a Jagelló napokon vendégszerepeltünk, majd Szlovákiába, Szepsi városába kaptunk meghívást.
Minden évben, immáron tizenegyedik alkalommal egy hetes szakmai táborban veszünk részt Sarudon a csoport tagjaival, ahol a közösség ereje formálódik szakmai tudásuk fejlődik. 2010-ben a XI-dik alkalommal megrendezésre kerülő Zsibai táborban, Szilágycsehben fejlesztette szakmai tudását a csoport. Az itt szerzett ismerettség révén augusztusban a Tövisháti Napokon, majd szeptemberben Bogdándban a Nemzetközi néptánc Fesztiválon vendégszerepeltünk.
2011-ben ismét a Zsibai táborban volt a csoport 24 tagja, ahol Palatkai táncokkal bővítettük tudásunkat.
2012 nyara volt az, amikor is "belekóstoltunk" a Szászcsávási táncok alaplépéseibe. És ezt az ismeretet azóta is csiszolgatjuk, gyakoroljuk.
Még ebben az évben ősszel egyik berekfürdői fellépésünk alkalmával megismerkedtünk a Tiszapéterfalvai népzenei együttessel és jó kapcsolatot ápolunk velük.
A csoport művészeti vezetői: Hercz beáta és Hercz Vilmos
A csoport vezetője: Berecki Lajosné,
Szervező: Dr Kovácsné Fekésházi Anikó